Australia Korea Business Council | Warwick Smith
16159
page-template-default,page,page-id-16159,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,transparent_content,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

The Hon. Warwick Smith AM

Warwick was a Liberal member of the Australian House of Representatives from December 1984 to March 1993 and again from March 1996 to October 1998, representing the Division of Bass, Tasmania.

 

Having studied law at the Australian National University and worked as a solicitor in Tasmania, Smith was elected to Parliament in 1984 and later held two ministerships in John Howard’s government: Minister for Sport, Territories and Local Government from March 1996 to October 1997, and then Minister for Family Services until October 1998.

 

He has since held several management positions in the corporate sector. He has worked as an executive director of Macquarie Bank, head of the Australia China Business Council, and is currently the chairman of ANZ New South Wales and chairman of the advisory board of Australian Equity Group, an investment company owned by Kerry Stokes.

The Hon. Warwick Smith AM
Chairman NSW
ANZ Bank
Level 25, 242 Pitt Street
SYDNEY NSW 2000